Τρίτη, 17 Ιανουαρίου 2012


Κουβέλης Δημοκρατική Αριστερά 13,5%,το πιο σύντομο ανέκδοτο ανέκδοτο της ημέρας……
....επειδή έτσι βολεύει τα συμφέροντα που εκφράζει και εξυπηρετεί ο ΣΚΑΙ και το κατεστημένο, που έντρομο βλέπει την γη να χάνετε κάτω από τα πόδια του. 
Αγωνιούν για το τέλος τους και επάνω στην αγωνία τους για το τι μέλλει γενέσθαι παρουσιάζουν ένα κόμμα απόκομμα ουσιαστικά ανύπαρκτο γιατί...
ουδέποτε έχει εκτεθεί στην λαϊκή ετυμηγορία, ως ανερχόμενη δύναμη η όποια είναι έτοιμη να αντικαταστήσει το αδελφό κόμμα του ΠΑΣΟΚ. 
Κούνια που τους κούναγε ο λαός αυτή την στιγμή είναι πιο ώριμος από ποτέ και σε καμία περίπτωση δεν θα πέσει στη έντεχνα σκηνοθετημένη παγίδα που του ετοιμάζουν .
Είναι ζήτημα εάν στις εκλογές όποτε γίνουν και εάν γίνουν “κατά την γνώμη μας εκλογές δεν πρόκειται να γίνουν ούτε τον Μάρτιο ούτε καν στην λήξει της κανονικής θητείας αυτής της βουλευτικής περιόδου”εαν αυτό το πολιτικό μόρφωμα καταφέρει να περάσει το όριο του 3%και μπει στην βουλή. 
Tο παρουσιάζουν λοιπόν σαν ανερχόμενη δύναμη για να παρασύρουν έτσι νομίζουν, με αυτό τον τρόπο δυσαρεστημένους ψηφοφόρους του ΠΑΣΟΚ και να τους ξαναβάλουν πίσω στο κομματικό μαντρί αλλά από άλλη πόρτα.
Μην ξεχνάμε και την περίπτωση του ΣΥΡΙΖΑ, στον όποιο έδιναν τα ιδία ποσοστά όταν είχε γίνει η εκλογή του Τσίπρα στην θέση του προέδρου, αλλά ο λαός είχε διαφορετική γνώμη. 
Παρουσιάζουν μάλιστα το απόκομμα του κουβέλη ως αριστερό κόμμα κάτι που μόνο γέλιο μπορεί να προκαλέσει. Οσο σοσιαλιστικό είναι το ΠΑΣΟΚ άλλο τόσο αριστερό είναι το απόκομμα του Κουβέλη. 
Δεν ξεχνάμε ότι αυτό το πολιτικό απόβρασμα που θέλει να αυτοαποκαλείται αριστερός είχε διατελέσει υπουργός δικαιοσύνης μαζί με άλλους συντρόφους του, στην περίφημη κυβέρνηση Τζανή Τζανετάκη το βρώμικο 1989, τα έργα και τις πράξεις της οποίας πληρώνουμε σήμερα και η ποια έστρωσε τον δρόμο να έρθει στην εξουσία ο άλλος μεγάλος αριστερός ο Κωνσταντίνος Μητσοτάκης. 
Δεν πείθουν όμως κανένα η εποχή της παντοδυναμίας τους πέρασε ανεπίστρεπτη και ξέρουν ότι πλησιάζει η ώρα της απόδοσης των εύθηνων, για αυτό τρέμουν και προσπαθούν να ξεγελάσουν τον λαό με μαριονέτες τύπου Κουβέλη! 
Δείτε στην συνέχεια του άρθρου την σύνθεση της “αριστερής κυβέρνησης” Τζανή Τζανετάκη και τους άλλους συντρόφους του Κουβέλη που συμμετείχαν σε αυτή .......
Πρωθυπουργός Τζανής Τζαννετάκης
Υπουργείο Υπουργοί - Αναπληρωτές υπουργοί Διάρκεια
Προεδρίας της Κυβέρνησης Αθανάσιος Κανελλόπουλος 2 Ιουλίου 1989 - 12 Οκτωβρίου 1989
Νικόλαος Λέανδρος ΛιναρδάτοςΣημ.1 3 Ιουλίου 1989 - 12 Οκτωβρίου 1989
Εθνικής Άμυνας Ιωάννης Βαρβιτσιώτης 2 Ιουλίου 1989 - 12 Οκτωβρίου 1989
Ιωάννης ΒασιλειάδηςΣημ.1 2 Ιουλίου 1989 - 12 Οκτωβρίου 1989
Εξωτερικών Τζανής Τζαννετάκης 2 Ιουλίου 1989 - 12 Οκτωβρίου 1989
Γεώργιος ΠαπούλιαςΣημ.1 2 Ιουλίου 1989 - 12 Οκτωβρίου 1989
Εσωτερικών Νικόλαος Κωνσταντόπουλος 2 Ιουλίου 1989 - 12 Οκτωβρίου 1989
Εθνικής Οικονομίας Γεώργιος Σουφλιάς 2 Ιουλίου 1989 - 12 Οκτωβρίου 1989
Σωτήριος ΧατζηγάκηςΣημ.1 2 Ιουλίου 1989 - 12 Οκτωβρίου 1989
Οικονομικών Αντώνιος Σαμαράς 2 Ιουλίου 1989 - 12 Οκτωβρίου 1989
Γεωργίας Σταύρος Δήμας 2 Ιουλίου 1989 - 12 Οκτωβρίου 1989
Εργασίας Σωτήριος Χατζηγάκης 2 Ιουλίου 1989 - 7 Ιουλίου 1989
Θεοχάρης Παπαμάργαρης 7 Ιουλίου 1989 - 12 Οκτωβρίου 1989
Υγείας, Πρόνοιας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων Μιλτιάδης Έβερτ 2 Ιουλίου 1989 - 12 Οκτωβρίου 1989
Δικαιοσύνης Φώτης Κουβέλης 2 Ιουλίου 1989 - 12 Οκτωβρίου 1989
Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων Βασίλειος Κοντογιαννόπουλος 2 Ιουλίου 1989 - 12 Οκτωβρίου 1989
Άννα Ψαρούδα - ΜπενάκηΣημ.1 2 Ιουλίου 1989 - 12 Οκτωβρίου 1989
Πολιτισμού Άννα Ψαρούδα - Μπενάκη 2 Ιουλίου 1989 - 7 Ιουλίου 1989
Γεώργιος Μυλωνάς 7 Ιουλίου 1989 - 12 Οκτωβρίου 1989
Δημόσιας Τάξης Ιωάννης Κεφαλογιάννης 2 Ιουλίου 1989 - 12 Οκτωβρίου 1989
Μακεδονίας - Θράκης Παναγιώτης Χατζηνικολάου 2 Ιουλίου 1989 - 12 Οκτωβρίου 1989
Αιγαίου Εμμανουήλ Κεφαλογιάννης 2 Ιουλίου 1989 - 12 Οκτωβρίου 1989
Περιβάλλοντος, Χωροταξίας και Δημοσίων Έργων Σωτήριος Κούβελας 2 Ιουλίου 1989 - 12 Οκτωβρίου 1989
Βιομηχανίας, Ενέργειας και Τεχνολογίας Μιχαήλ Παπακωνσταντίνου 2 Ιουλίου 1989 - 12 Οκτωβρίου 1989
Εμπορίου Ανδρέας Ανδριανόπουλος 2 Ιουλίου 1989 - 12 Οκτωβρίου 1989
Μεταφορών και Επικοινωνιων Νικόλαος Γκελεστάθης 2 Ιουλίου 1989 - 12 Οκτωβρίου 1989
Εμπορικής Ναυτιλίας Αριστοτέλης Παυλίδης 2 Ιουλίου 1989 - 12 Οκτωβρίου 1989
Τουρισμού Τζαννής Τζανετάκης 3 Ιουλίου 1989 - 12 Οκτωβρίου 1989


Σημ.1 Αναπληρωτές υπουργοί.

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου